You are here: Home > Press Release 01/09

Home

Press Release 01/09

 

Více informací Vám poskytnou:

 

Jana Knechtlová

jana@erc2.org

+420 777 884 821

 

European Referendum Campaign

Gayle Kinkead

113 rue du Trône,

1050 Brussels

Belgium

gayle@erc2.org

+32 (0) 487 560 111

Press Release

 

Organizace zabývající se demokracií v EU uspořádaly seminář v Praze

 

European Referendum Campaign, německá organizace Mehr Demokratie e.V., panevropská strana EUDemocrats a Výbor pro evropské záležitosti Senátu ČR společně uspořádaly seminář v Praze. Setkání bylo zacíleno na členy obou komor PČR a kromě senátorů se jej zúčastnili další zájemci z řad veřejnosti a také média.

 

Seminář se týkal otázky demokracie ve vztahu k EU a Lisabonské smlouvě. Christopher Bickerton, výzkumný pracovník institutu politologie na univerzitě v Oxfordu prohlásil, že „Evropa v současnosti prožívá vzrušující momenty. Tradiční euroskepticismus je  konce a nyní se bojuje proti anti-demokratické elitistické povaze EU.“

 

Jedním z diskutovaných témat byla otázka, jak přizvat občany k účasti na politické debatě. David Heathcoat – Amory, člen britského parlamentu za Konservative Party, pronesl, že „o pravidlech hry by měli rozhodnout lidé, a politici přece hru hrají. Tato smlouva je o nastavení nových pravidel, proto je nutností zahrnout občany.“

 

Předsedkyně People´s Movement a irská představitelka kampaně proti Lisabonské smlouvě Patricia McKenna v Jednacím sále českého Senátu prohlásila, že doufá, že Česká republika pomůže Irsku pozdržením hlasování. „Jsme obě malé země, ale můžeme někdy dokázat velké věci,“ řekla také. Luděk Sefzig, předseda Výboru pro Evropské záležitosti Senátu PČR dodal, že věří, že Česká republika by měla s ratifikací počkat, dokud Irsko v referendu Smlouvu neschválí. Smlouva totiž nemůže vstoupit v platnost bez souhlasu Irska. Irsko by navíc nebylo vystaveno tak velkému, a navíc nepřiměřenému tlaku.

 

Dalšími mluvčími na semináři byli Roman Huber, výkonný ředitel Mehr Demokratie e.V., Jens- Peter Bonde, předseda EUDemocrats a odhodlaný kritik EU, a Hans van Heijningen, tajemník Socialistické strany Nizozemí.

 

__________________________________________________________________________________

  

© Democracy International www.democracy-international.org